Kalendář

P Ú S Č P S N
26 27
Svoz odpadu: komunál
28 29 30 31 1
2 3 4 5
Svoz odpadu: papír
6 7 8
9 10
Svoz odpadu: komunál
11 12 13 14 15
16 17 18 19
Zastupitelstvo obce 19.9.2024
Svoz odpadu: plast
20 21
21.9.2024 Hasičská olympiáda v Břuchotíně
22
23 24
Svoz odpadu: komunál
25 26 27
27.9.2024 Drakiáda v Křelově
28
28.9.2024 Gulášfest v Křelově
29
30 1 2 3
Svoz odpadu: papír
4 5 6

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Spolky v obci > Sbor dobrovolných hasičů

Sbor dobrovolných hasičů

SDH Břuchotín je jedním z tradičních spolků v obci, aktuální informace o jeho činnosti naleznete především na facebooku @sdhbruchotin případně na webových stránkách http://hasici.bruchotin.cz/

LOGO SDH BřuchotínHasiči se významnou měrou podílejí na společenském životě v obci, když každoročně pořádají celou řadu akcí. Za příklad lze uvést hodové slavnosti, hasičský víceboj či olympiádu, nebo také soutěž v požárním sportu, jednou za dva roky se pak koná hasičský ples. Nezapomíná se ani na každoroční připomenutí obětí válek a vzniku Československé republiky tradičním lampionovým průvodem. V zimě se organizuje mikulášská besídka pro děti, za mrazivého počasí karneval na ledě a kolem nového roku hasiči nachystají v obci ohňostroj.

Cisterna SDH BřuchotínSbor má v současnosti 34 členů. Zásahová jednotka pod označením JPO V je tvořena 16 hasiči a je vybavena cisternovou stříkačkou CAS LIAZ zakoupenou obcí v roce 2019 s využitím příspěvku Olomouckého kraje a samotných hasičů a dále dodávkovým vozidlem Mercedes, které bylo hasičům darováno Statutárním městem Olomouc. Jednotka vyjíždí k ostrému poplachu v průměru čtyřikrát do roka. Jde o zásahy při různých událostech, například požáry zahradních chatek či kontejnerů, odstraňování následků větrných smrští či technická výpomoc profesionálním hasičům z Olomouce.

Nejzávažnějším byl v poslední době výjezd v roce 2017 k rozsáhlému požáru obilí u Křelova, kde díky včasnému zásahu hasičských jednotek nedošlo k ještě větší materiální škodě.

Ples SDH BřuchotínHasiči zajišťují i každoroční sběr železa v obci či další práce především na hřišti v Břuchotíně, a to za účelem modernizování zdejšího areálu. V poslední době došlo k vybudování přístřešku pro hosty a občerstvení nebo úprava vjezdu hasičské zbrojnice, na čemž pracovali téměř výlučně samotní hasiči v rámci svého volného času.

Cílem hasičů je být aktivním a funkčním spolkem v obci, jak tomu je již téměř 110 let. Právě k příležitosti 110. výročí vzniku sboru se chystají oslavy v roce 2021, na kterých si hasiči připomenou svou historii, představí svou techniku a samozřejmě připraví další zábavu pro návštěvníky.

A zajímá-li vás historie sboru, tak i zde lze něco málo z historie zmínit. Sbor dobrovolných hasičů v Břuchotíně byl založen v roce 1911. Podnětem pro jeho založení se stala série požárů, ke kterým v obci došlo během krátké doby. Na polích dozrávala úroda a lidé pod dojmem úmyslného zakládání požáru organizovali žňové hlídky. Možná díky tomu byl další požár objeven hned v zárodku a díky včasnému zásahu zlikvidován. Bylo však jednoznačně prokázáno, že byl založen úmyslně. Podezřelým se stal čeledín Konečný, a i když mu vina nebyla dokázána, pravdou zůstává, že po jeho odchodu z obce požáry ustaly. Starostou sboru byl zvolen Josef Korhoň a byla zakoupena ruční stříkačka od firmy Smékal. Činnost sboru však záhy přerušila první světová válka. Většina hasičů byla odvedena a bojovala na bojištích po celé Evropě. A válka si v jejích řadách vybrala krutou daň. Proto se po jejím skončení rozhodl výbor sboru společně s odborem Národní jednoty nechat zhotovit památník, který by navždy připomínal zbytečně zmařené životy spoluobčanů. Jeho autorem se stal sochař Janoušek z Olomouce. Slavnostního odhalení v roce 1922 se zúčastnili lidé ze širokého okolí.

O činnosti sboru v letech 1928 až 1945 nejsou žádné písemné záznamy, neboť kniha zápisů byla za války zničena, aby nepadla do rukou okupantů. A tak jen z vyprávění pamětníků víme, že neúspěšné hašení velkého požáru v roce 1933 vedlo k zakoupení nové motorové stříkačky. Radost z konce války v roce 1945 pak kalila skutečnost, že takřka v posledních hodinách války při bombardování Břuchotína zahynuli obyvatelé obce a na pomník padlým přibyla další jména. V obnovené Československé republice sbor vyvíjí činnost k prospěchu občanů. Podílí se na opravách obecního majetku a pomáhá při sezonních pracích v zemědělství.

Pro zajištění akceschopnosti sbor dostává agregát PPS 8 a automobil Tatra 805. Hasiči ale také vystupují v divadelních hrách v místním hostinci a pořádají plesy. Současně se věnují práci s mládeží a výsledky se brzy dostaví. Tito mladí hasiči úspěšně reprezentují na soutěžích v okolí, později se stávají členy výboru a hybnou silou sboru. V 80. letech je zrušen místní hostinec a hasiči přichází o jediný sál, kde bylo možné pořádat kulturní akce. Sbor dostává do výbavy novější auto Robur a stroj PPS 12. V roce 1997 dochází na území Moravy k ničivé povodni. Při odstraňování jejích následků odpracovali naši hasiči celkem 1364 brigádnických hodin. Stejně tak hasiči pomáhali při stavění hrází v Chomoutově a v Černovíře při další povodni, která zasáhla Olomoucko v roce 2006.