Kalendář

P Ú S Č P S N
25 26 27 28
Svoz odpadu: papír
29 30 1
1.12.2024 Rozsvícení stromečku v Křelově
2 3
Svoz odpadu: komunál
4
4.12.2024 Zastupitelstvo obce Křelov-Břuchotín
5 6
6.12.2024 Mikulášská nadílka - Sokoli Křelov
7
7.12.2024 Rozsvícení stromečku v Břuchotíně
8
9 10 11 12
Svoz odpadu: plast
13 14 15
16 17
Svoz odpadu: komunál
18 19 20
20.12.2024 Pradědova galerie
21 22
23 24
24.12.2024 Vánoční punč
25 26
Svoz odpadu: papír
27 28 29
30 31
31.12.2024 Ohňostroj
1 2 3 4 5

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > KORONAVIRUS > Usnesení vlády ze dne 22. 3. 2021 a mimořádná opatření MZ

Usnesení vlády ze dne 22. 3. 2021 a mimořádná opatření MZ



Datum konání:
22.3.2021

Usnesení vlády ze dne 22. 3. 2021

pozn. usnesení vlády zatím nejsou k dispozici, jedná se o výtah z tiskové konference po jednání vlády dne 22. 3. 2021.

 

Vláda rozhodla, že požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení trvání nouzového stavu na území ČR o 30 dnů, tedy do 27. dubna. Souhlasila také s rozšířením povinného testování zaměstnanců o nejmenší zaměstnavatele do 10 zaměstnanců, OSVČ a o všechny nestátní neziskové organizace a uvolnila finanční prostředky na mimořádné odměny pro zaměstnance hygienických stanic a zdravotních ústavů.

 

Kabinet řešil také problém se zajištěním dostatku medicinálního kyslíku pro potřeby zdravotnických zařízení. Spotřeba medicinálního kyslíku ve zdravotnických zařízeních, ale i u poskytovatelů zdravotnické záchranné služby se dramaticky zvýšila v souvislosti s velkým počtem vážných případů pacientů s covid-19. Vláda proto na základě krizového zákona nařídila čtyřem českým dodavatelům přednostní zásobování medicinálním kyslíkem poskytovatelů zdravotnické záchranné služby a poskytovatelů akutní lůžkové péče.

 

Vláda se zabývala také několika legislativními návrhy. Schválila návrh novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, kterým upravuje vytváření fondů prevence zdravotních pojišťoven tak, aby byl zajištěn dostatek finančních prostředků na proplácení preventivních antigenních testů u zaměstnavatelů. Kromě toho v návaznosti na rozhodnutí ministryně financí posunout o měsíc nejzazší termín pro podání přiznání o dani z příjmu za rok 2020 návrh obsahuje i analogické posunutí termínu pro podání přehledu pro potřeby výpočtu zdravotního pojištění a lhůty pro zaplacení případného nedoplatku.

 

Schválila i návrh novely zákona o spotřebních daních a zákona o dani z přidané hodnoty, která do české legislativy transponuje novely evropských předpisů v oblasti spotřební daně z alkoholu a alkoholických nápojů a projednala i poslanecký návrh novely zákoníku práce, ke kterému vláda zaujala nesouhlasné stanovisko.

 

Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 22. 3. 2021

Mimořádné opatření č.j. MZDR 47828/2020-26/MIN/KAN

 

Všichni zaměstnavatelé, kteří jsou podnikatelem nebo státním nebo národním podnikem  a zaměstnávají 1 až 9 osob, smí nejpozději od 6. 4. 2021 umožnit svým zaměstnancům osobní přítomnost na pracovišti zaměstnavatele pouze za předpokladu, že zaměstnanec podstoupil v posledních 7 dnech RT-PCR test, nebo antigenní test nebo na pracovišti zaměstnavatele preventivní test poskytnutý mu zaměstnavatelem. Zaměstnavatelé mají povinnost spustit testování svých pracovníků nejpozději od 28. 3. 2021.

 

Zaměstnanci jsou povinni na výzvu zaměstnavatele podstoupit testování, a to s výjimkou:

  1. a) osob, které prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19, a od prvního pozitivního RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 90 dní,
  2. b) osob, které mají vystavený certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19, a od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku (dále jen „SPC“) uplynulo nejméně 14 dní, nebo od aplikace první dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC uplynulo nejméně 14 dnů, a očkovaná osoba nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19.

 

Zaměstnanec je povinen prokázat to, že podstoupil RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo POC antigenní test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 potvrzením vystaveným poskytovatelem zdravotních služeb.

 

Za zaměstnance se považuje také dočasně přidělení zaměstnanci agentury práce, další osoby, které na základě jiného právního vztahu, než je pracovněprávní vztah, vykonávají práci nebo obdobnou činnost na pracovišti zaměstnavatele společně s jeho zaměstnanci.

 

Mimořádné opatření č.j. MZDR 47828/2020-25/MIN/KAN

 

Všichni zaměstnavatelé, kteří jsou nestátní neziskovou organizací a zaměstnávají alespoň 1 osobu, smí nejpozději od 6. 4. 2021 umožnit svým zaměstnancům osobní přítomnost na pracovišti zaměstnavatele pouze za předpokladu, že zaměstnanec podstoupil v posledních 7 dnech RT-PCR test, nebo antigenní test nebo na pracovišti zaměstnavatele preventivní test poskytnutý mu zaměstnavatelem. Zaměstnavatelé mají povinnost spustit testování svých pracovníků nejpozději od 30. 3. 2021.

 

Nestátní neziskovou organizací se rozumí:

- spolky a pobočné spolky

- nadace a nadační fondy

- církevní právnické osoby

- obecně prospěšné společnosti

- ústavy

 

Za zaměstnance se považuje také dočasně přidělení zaměstnanci agentury práce, další osoby, které na základě jiného právního vztahu, než je pracovněprávní vztah, vykonávají práci nebo obdobnou činnost na pracovišti zaměstnavatele společně s jeho zaměstnanci.

 

Mimořádné opatření č.j. MZDR 472828/2020-27/MIN/KAN

 

S účinností od 28. března 2021 se zaměstnancům, kteří si sami provedli nebo jim byl laickou osobou proveden test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 prostřednictvím testu poskytnutého zaměstnavatelem, nařizuje v případě, že je výsledek testu pozitivní, bezodkladně uvědomit zaměstnavatele o plánované nepřítomnosti na pracovišti kvůli podezření na pozitivitu, opustit pracoviště do místa svého aktuálního bydliště a uvědomit bezodkladně o výsledku testu poskytovatele pracovnělékařských služeb zaměstnavatele, pokud tak zaměstnavatel stanovil, jinak svého registrujícího poskytovatele zdravotních služeb.

S účinností od 28. března 2021 se osobám samostatně výdělečně činným, které si samy provedly nebo jim byl laickou osobou proveden test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 prostřednictvím testu určeného pro sebetestování nebo povoleného k použití laickou osobou, nařizuje v případě, že je výsledek testu pozitivní, opustit pracoviště do místa svého aktuálního bydliště a uvědomit bezodkladně o výsledku testu svého registrujícího poskytovatele zdravotních služeb.

S účinností od 28. března 2021 se zaměstnavatelům, kteří zajišťují pro své zaměstnance testy na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, které lze použít laickou osobou, a osobám samostatně výdělečně činným, které se testují testy na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, které lze použít laickou osobou, nařizuje vést evidenci provedených testů.

 

Poskytovatel zdravotních služeb nebo orgán ochrany veřejného zdraví, kteří byli uvědomění

o pozitivním výsledku testu, jsou povinni bezodkladně vystavit žádanku na konfirmační RT-PCR test na vyšetření přítomnosti viru SARS-CoV-2.